Jahve alebo Jehova? Aké je skutočné meno Boha?

Autor: Alojz Hric | 28.6.2020 o 19:16 | (upravené 17.7.2020 o 15:52) Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1159x

Kabalisti vyslovujú dvanásť potenciálnych podôb Božieho mena. Výsledkom toho je, že mnohokrát  jeho meno skomolia a raz ho (možno) vyslovia správne.  Spievajú to stále dookola, až sa dostanú  v démonickom opojení do extázy

Aj vám sa stalo, že vás navštívili Jehovovi svedkovia? Opýtal som sa ich, či sú presvedčení, že Boh sa volá Jehova. Povedali mi, že s určitosťou to nevedia a pripustili, že sa možno sa volá Jahve.  

A keď som im dal ďalšiu otázku, či je možné, že sa nevolá  ani Jehova ani Jahve, povedali, že oni veria, že sa tak volá, napriek tomu, že jasný dôkaz nemajú.

 Ak teda nevieme s určitosťou povedať, ako sa Všemohúci volá, nemali by sme ho volať ani tak, ani tak.  Pretože ani  jedno z tých mien nemusí byť správne, čiže aj jedno, aj druhé môže byť prezývka.

Z Božieho mena poznáme len štyri písmená, tzv. tetragram -  JHVH, po hebrejský   יהוה.  Nepoznáme však v tomto mene samohlásky, tie nie sú uvedené ani v najstarších biblických textoch. V raných časoch hebrejčina nepoznala v písanom texte samohlásky, až neskôr  ich začali pridávať  a to  tak, že pod písmená dopisovali čiarky a bodky.

Šalamúnsky to vyriešili niektorí zo stúpencov mystického  učenia  Kabaly.  Tí kabalisti, ktorí sa popri štúdia Tóry a Talmudu uchyľujú aj k rôznym spôsobom mágie, spevavo vyslovujú dvanásť potenciálnych podôb Božieho mena. Výsledkom toho je, že tí mágovia  mnohokrát  jeho meno skomolia a raz ho (možno) vyslovia správne.  Spievajú to stále dookola, až sa dostanú  v démonickom opojení do extázy...

Keďže nie som žiaden matematicky génius, neviem vyrátať, koľko možností sa skrýva  v spojeniach štyroch písmen tetragramu so samohláskami, pokúsil som sa to teda  zistiť manuálnym počítaním. Za chvíľu som narátal 60 rôznych spojení, a to ešte som nebol na konci.

Ak teda pripustíme, že nevieme, ako sa Boh volá, nemali by sme riskovať, že ho vlastne  prezývame. Páčilo by sa vám ak by vám ľudia vymýšľali všelijaké prezývky? Určite nie.  

Vhodnejšie ako Jehova alebo Jahve bude, ak ho budeme volať jednoducho  Boh, Všemohúci alebo Stvoriteľ, prípadne Hospodin.

Svoje pravé meno Všemohúci nechce prezradiť, pretože  ľudstvo si ho nectí a pošliapava jeho Prikázania.  Keby každý poznal jeho meno, mohlo by sa stať, že koľkí by ho chválili cez jeho pravé meno, toľkí by ho aj preklínali...

Je málo pravdepodobné, žeby nebolo človeka, ktorý by vedel, ako sa Boh volá. Istotne sú medzi nami jedinci, ktorí jeho meno poznajú, ale nemajú dovolené ho prezradiť. Aspoň zatiaľ nie.

https://alojzhric.blog.sme.sk/c/538540/nechame-upalit-malu-kacirku-je-siedmym-dnom-nedela-alebo-sedem-neposkvrnenych-pocati.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?