reklama

Deväť Božích Prikázaní

Ktorý cap poskákal po hriadkach v Božej záhrade? Čo za premúdrený červ v ľudskej koži mal odvahu poprehrýzať, okyptiť a poprekrúcať slová Stvoriteľa? Vytratilo sa napríklad pôvodné 2. prikázanie zakazujúce modly. Zostalo ich iba 9

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento text vyšiel pod titulkom – Malé jeruzalemské zemetrasenie – v regionálnej tlači pred 20 rokmi, no istotne má čo povedať aj dnešnému (veriacemu) čitateľovi.

 – – – –

Návšteva pápeža Jána Pavla II vo Svätej zemi priniesla nepochybne významné posolstvo – hlas volajúci po zmierení medzi národmi a náboženstvami, no verejnosť si všimla aj drobné otrasy, ktoré predchádzali stretnutiu hlavy katolíckej cirkvi s izraelským premiérom Ehudom Barakom. Ich schôdzka sa mohla začať až potom, keď pápež dal odstrániť z audienčnej miestnosti kríž.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejeden prívrženec najväčšieho náboženstva na svete prijal tento pápežov ústupok s nevôľou, vytýkajúc mu, že s pokorou to niekedy trochu preháňa, a tak Vatikán lacno predal kožu na jeruzalemskom trhu. Nemohol vari predstaviteľ Židov prejaviť ako hostiteľ viac tolerancie a veľkodušnosti? Veru, nemohol, pretože v zásadných otázkach ľudská vôľa musí ustúpiť do pozadia. V Starom zákone, Exodus 20, 1-17 si skúsme pripomenúť Desatoro Božích prikázaní. Keď ho porovnáme s Prikázaniami, ktoré duchovní pastieri učia deti veriacich na hodinách náboženstva, ako rátam, tak rátam, z pôvodnej podoby je ich len šesť a pol, niektoré pozmenili. Kde sú chýbajúce? Ktorý cap poskákal po hriadkach v Božej záhrade? Čo za premúdrený červ v ľudskej koži mal odvahu poprehrýzať, okyptiť a poprekrúcať slová Stvoriteľa?

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Záhadne sa vytratilo napríklad pôvodné 2. prikázanie zakazujúce modly. Zostalo ich iba 9 a na zaslepenie veriacich spravila cirkev kamufláž - posledné 10. prikázanie rozsekla napoly. Následkom tejto duchovnej slepoty väčšina kresťanov posiela svoje modlitby do kameňa, kovu, papiera, dreva, či do umelohmotných podôb v pevnom presvedčení, že sa dostanú k tomu, komu sú určené. O tom nepochybujem, iba si dovolím otázku: Prečo teda neposielame všetky svoje prosby či vďakyvzdania zakázaným alebo nevhodným spôsobom? Veď keby sme svoje žiadosti hádzali s pomocou skaly do okien úradov, adresát by ich tiež zaručene dostal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skutočnosť, že stretnutie pápeža s premiérom židovského štátu sa uskutočnilo len za cenu ústupku, netreba vidieť cez prizmu vlastnej ješitnosti za urážku katolicizmu, ale za iskierku nádeje, že kňazi nebudú veriacich viesť do tmy a pokušenia, ale cirkev sa po takmer dvojtisícročnom putovaní vráti ku koreňom, z ktorých vzišla a z dnešného blúdenia v polopohanských temnotách sa obráti na správnu cestu. Pretože aj najhonosnejší chrám sveta, ktorému chýbajú piliere pravých Božích prikázaní, má mizerne málo duchovného svetla. 

 (Uverejnené 3. mája, 2000 v regionálnom týždenníku Dukla, autor: Alojz Hric.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 – – – –

Mladý kňaz, ktorému sa tie noviny dostali do rúk, onedlho odcestoval do Vatikánu.... Asi o dva mesiace po uverejnení tohto článku, čítali kňazi v katolíckych kostoloch pastiersky list od pápeža Jána Pavla ll. Hlavnou témou tohto listu boli modly. Poukázal na to, že misionári, ktorí šírili Božie slovo, mali ťažkú úlohu, pretože pohania nevedeli čítať a hovorené slovo sa ľahko zabúda. Preto začali tvoriť a šíriť obrázkové Biblie. Po obrázkoch prišli na rad sochy a iné modly...

Je zvláštne, že ten pastiersky list sa mi vo vatikánskom digitálnom archíve nepodarilo nájsť. Žeby po "neposlušnom pápežovi" pozametali stopy kardináli, ktorí s prepieraním tejto témy nesúhlasili?

Nuž vieme, ako k modlárstvu sa kresťanstvo dostalo, ale ako sa z toho dostať späť? Obrazoborecké pokusy v 8. A 9.storočí mali len krátkodobý účinok a po čase sa ľudia k modlám vrátili, napriek tomu, že nielen Desatoro a mnoho textov v Starom zákone ale aj apoštoli v Novom zákone nespočetne krát prísne vystríhali kresťanov pred modlami. Všetko márne. Ich slová sa do očí, uší, a myslí kňazov a veriacich nedostali. Žeby nevedeli čítať? Alebo nebodaj trpia zvláštnym neduhom, že dokážu prečítať len to, čo sa im páči?

Kým pohanom, ktorí nevedeli čítať, modly mohli pomôcť stať sa kresťanmi, dnešným kresťanom, ktorí vraj čítať vedia, pomáhajú modly stať sa paradoxne znovu pohanmi. Alebo, ak to niekomu spraví radosť, polopohanmi. 

Nové búranie modiel sa neočakáva už aj z toho dôvodu, že veľa z tých modiel je vyhlásených za kultúrne pamiatky. Nezostáva hádam už nič iné, ako premenovať kostoly na múzeá či panoptiká hriechov a vrátiť Bohoslužby tam, kde začínali prví kresťania – pod holé nebo.

https://alojzhric.blog.sme.sk/c/538540/nechame-upalit-malu-kacirku-je-siedmym-dnom-nedela-alebo-sedem-neposkvrnenych-pocati.html

https://alojzhric.blog.sme.sk/c/539649/jahve-alebo-jehova-ake-je-skutocne-meno-boha.html

Alojz Hric

Alojz Hric

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  48x

Krédo: žiadna téma by sa nemala pokladať za tabu. Píšem fejtóny, glosy, satirické útvary. Občas nabrúseným perom pichnem aj do osieho hniezda... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu